Relacja z Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w Europa Systems

O automatyce od podszewki

W Szczecinie oraz pobliskim Żabowie 21 września br. odbyła się kolejna edycja Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych, organizowanych od lat przez redakcję „Nowoczesnego Magazynu”. Tym razem spotkanie przebiegało pod hasłem „Automatyzacja w łańcuchu dostaw”. Jakie procesy automatyzować? Jak zaplanować inwestycję oraz wybrać dostawcę rozwiązań? Odpowiedzi na te pytania można było uzyskać w trakcie Warsztatów, które połączone były z wizytą w zakładzie produkcyjnym firmy Europa Systems.

Tę edycję Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych skierowaliśmy do szefów logistyki, którzy w automatyzacji dostrzegają szansę na optymalizację łańcucha dostaw. W sumie nasze zaproszenie na Warsztaty przyjęło blisko 90 osób.

W trakcie Warsztatów można było poznać od podszewki konkretne rozwiązania automatyczne, dedykowane zarówno podstawowym operacjom na magazynie, jak i specyficznym wymaganiom logistycznym, takim jak dystrybucja w warunkach temperatury kontrolowanej. W trakcie warsztatów swoją premierę miały też rozwiązania fińskiego producenta, firmy Cimcorp. Uczestnicy mieli wyjątkową okazję porozmawiać o zautomatyzowanych wyspach składowania za pomocą robotów Gantry bezpośrednio z jej producentem, który może poszczycić się instalacjami na całym świecie. Całość oparta była na praktycznych case study, które w obrazowy sposób pokazały korzyści z zastosowania automatyki oraz konkretne parametry logistyczne, które udało się uzyskać dzięki jej zastosowaniu.

W tej edycji Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych zaprosiliśmy też szefów logistyki do wycieczki po zakładzie produkcyjnym polskiego producenta systemów i urządzeń do transportu wewnętrznego z Żabowa pod Szczecinem, firmy Europa Systems. Uczestnicy mogli przyjrzeć się nie tylko całemu procesowi produkcyjnemu i komponentom systemów automatycznych, ale także wzorcowemu procesowi projektowania systemu w profesjonalnym biurze projektowym. Co istotne, polski producent jest też przykładem firmy, która jeszcze w zakładzie produkcyjnym przeprowadza wstępny rozruch systemu zamówionego przez klienta.

Całość spiął bardzo narzędziowy warsztat poświęcony zaplanowaniu inwestycji w automatykę w taki sposób, aby przekonać do niego zarząd i nie popełnić żadnego błędu, który zachwiałby biznesem w trakcie inwestycji. Jak wynika z doświadczeń szefów logistyki, jest to jedno z największych wyzwań stojących przed firmą, która mierzy się z instalacją automatyki w działającym magazynie czy centrum logistycznym.



Fotogaleria